Krížová cesta v Krásne nad Kysucou Droga Krzyżowa

Krížová cesta

Stanislav Mikovčák, rodák z Turzovky, je známy ako staviteľ rozhľadní, no v Krásne ho už mnohí dobre poznajú aj ako staviteľa Bystrickej cyklomagistrály, či autora sochy na križovatke cyklotrás a hlavne veľkého nadšenca kysuckej prírody, krajiny a histórie.

 

Prečo si za materiál na výrobu plastík zvolil práve použité náradie, ktoré v živote našich predkov nechýbalo v žiadnej domácnosti?

 

„Použité sú materiály z predmetov, ktoré v minulosti slúžili ľuďom ako pracovné náradie a nástroje. Symbolizujú ťažkú a namáhavú prácu našich predkov. Všetky tieto predmety, ktoré už neplnili svoju úlohu a doslúžili a boli „odsúdené“ na zánik a zošrotovanie. Chcel som ich vrátiť naspäť do života a dať im iný účel, ktorý by vlastne aj niečo povedal o živote našich predkov, ale predovšetkým vyrozprával príbeh cesty Ježiša na Golgotu. Všetky tieto predmety pochádzajú z Krásna. Čiže slúžili Krásňanom.“

14 zastavení krížovej cesty

Záverečná modlitba

„Svet sa mení – kríž zostáva.“
Božský vykupiteľ!
Nech rozjímania nad krížovou cestou tvojho mystického tela-Cirkvi, zanechajú v našich dušiach trvalú stopu, spojenú s osobnou spoluúčasťou na dare vykúpenia.
Ježišu, ty si Cesta, Pravda a Život.

Projekt Interreg